Spektakl "(Nie)winna? Ty zadecydujesz o jej losie!"

Dodane: 11.12.2017 17:12
przez: mgr Mariola Grudecka

Kategoria: zainteresowania
Data wydarzenia: 07.12.2017

Dnia 7 grudnia 2017 r. w ZSEiI odbyła się symulacja rozprawy sądowej przeprowadzona przez studentów Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego z grupy "Skazani na spektakl" pod opieką naukową mgra Michała Grudeckiego z Katedry Prawa Karnego i Kryminologii.
Symulacja procesu sądowego policjantki, oskarżonej o torturowanie górnika, którego wyłącznie ona podejrzewała o możliwość usiłowania zamachu bombowego w trakcie wizyty Prezydenta RP na Śląsku w listopadzie 2016, miała na celu ukazanie uczniom przypadku, w którym pomimo braku wątpliwości dotyczących stanu faktycznego i pewnych dowodów, rozstrzygnięcie o winie oskarżonego jest bardzo trudne. Uczniowie i nauczyciele, stanowiący z woli reżysera przez 40 minut ławę przysięgłych, postanowili po wysłuchaniu przewodu sądowego oraz mów końcowych uniewinnić oskarżoną stosunkiem głosów 132 do 101.
Inspirowany dramatem Ferdinanda von Schiracha "Terror" spektakl "(Nie)winna? Ty zadecydujesz o jej losie!" swoją premierę miał 30 listopada 2017 r. na deskach Teatru Śląskiego w ramach Śląskiego Festiwalu Nauki. Wówczas widzowie tak samo jak w ZSEiI orzekali o winie. Zapadł wtedy wyrok skazujący, większością 112 do 108 głosów.
Pokaż galerię