Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych 2017

Dodane: 23.11.2017 12:11
przez: mgr inż. Bogumiła Maj

Kategoria: wydarzenia
Data wydarzenia: 27.11.2017

20 listopada 2017r. w Zespole Szkół Elektronicznych i Informatycznych rozpoczął się Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych. Jest to inicjatywa Komisji Europejskiej mająca sprawić, aby kształcenie i szkolenie zawodowe było postrzegane jako atrakcyjne. W ramach Europejskiego Tygodnia Umiejętności odbywać się będzie wiele imprez na szczeblu europejskim, krajowym, regionalnym i lokalnym w państwach Unii i EFTA.
„Elektronik” włączył się w te działania organizując, już po raz drugi, Festiwal Umiejętności – pod hasłem ‘Nowe umiejętności to nowe możliwości”, do udziału w którym zaprosiliśmy przedstawicieli władz samorządowych, w tym Pana Prezydenta Arkadiusza Chęcińskiego, miejskich instytucji edukacyjnych oraz przedsiębiorców. Uczniowie Elektronika mają możliwość uczestniczenia w wielu przedsięwzięciach wykorzystujących m.in. finansowanie z programów Erasmus i Power. Dzięki temu uczestniczą w stażach w przedsiębiorstwach całej Europy, podczas dedykowanych kursów i szkoleń zdobywają umiejętności znacznie wykraczające poza ramy programów szkolnych, a także poznają realia polskich i europejskich zakładów pracy. Wszystko to sprawia, że są bardziej konkurencyjni nie tylko na lokalnym rynku pracy.
Od wielu lat uczniowie tej szkoły wyjeżdżają na praktyki i staże do zakładów i firm w całej Unii. Obecnie w Elektroniku realizowana jest także druga edycja projektu „Bilans kompetencji elektronika”, który swoim zakresem idealnie wpisuje się w przygotowanie młodego człowieka do kierowania swoją karierą zawodową. Corocznie duża grupa uczniów zdobywa uprawnienia elektryczne G1 do 1kV – popularny SEP, które są wymagane przez pracodawców do pracy przy urządzeniach elektrycznych.
W ramach dodatkowych zajęć uczniowie mają możliwość zdobycia wysoko cenionych w całym cyfrowym świecie, certyfikatów Cisco Academy – czyli międzynarodowych certyfikatów potwierdzających wysokie umiejętności w dziedzinie sieci komputerowych oraz bezterminowych certyfikatów ECDL, gwarantujących zaawansowane umiejętność obsługi komputera.
Tegoroczna edycja Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych została poszerzona o działania związane z edukacją przez całe życie - Longlife Learning. Nauczyciele Elektronika realizują te cele już od wielu lat – uczestnicząc w kursach językowych oraz szkoleniach i stażach zawodowych w nowoczesnych, europejskich, a nawet globalnych przedsiębiorstwach i organizacjach. W tym roku zakończył się również realizację projektu dotyczącego zapobieganiu niepowodzeniom szkolnym i przedwczesnemu opuszczaniu szkoły, w ramach którego, bazując na doświadczeniach krajów, które zmierzyły się z tym problemem, powstał Przewodnik dla nauczycieli.
Pokaż galerię