Wycieczka do fabryki Fiata w Tychach

Dodane: 05.12.2016 14:12
przez: mgr inż. Edyta Szozda

Kategoria: wycieczki
Data wydarzenia: 01.12.2016

1 grudnia uczniowie z klasy 2a i 2b odbyli zajecia dydaktyczne w fabryce Fiata w Tychach.
Plan wycieczki przewidywał uczestnictwo w prezentacji multimedialnej dotyczącej zakładów Fiata, przepisów bhp i zwiedzanie samej fabryki.
Fabryka Fiat Auto Poland w Tychach zajmuje łączną powierzchnię 23 hektarów, na tym terenie działa w sumie kilkadziesiąt współpracujących firm.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od linii zgrzewania bryły nadwozia pojazdu. W większości jest to praca w pełni zautomatyzowana, gdzie inżynierowie jedynie nadzorują pracę robotów firmy Comau. Na uwagę zasługuje dokładność procesu montażu szkieletu nadwozia, która na końcu linii jest weryfikowana przez skanery bezdotykowe z dokładnością do 0,001 mm.
Następnie zobaczyliśmy linię montażową gdzie można było zaobserwować proces montażu pojazdu od szkieletu nadwozia aż po test stanowiskowy gotowego samochodu. Na uwagę zasługiwały między innymi w pełni zautomatyzowana linia klejenia szyb samochodowych, czy też organizacja pracy na linii montażu, gdzie np. zamontowanie kompletnego silnika z zawieszeniem trwa niespełna dwie minuty. Wyjazd uważam za bardzo pożyteczny. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z nowoczesnymi technologiami (automatyką) branży mechanicznej i samochodowej oraz organizacją pracy zakładu zatrudniającego kilka tysięcy osób.
Pokaż galerię